Ford začal vyrábět nové modely Land Roverů
TZS
-
27. 10. 2006
+ 4
km77.com
Aktuality
V továrně Halewood poblíž anglického Liverpoolu začínají v těchto dnech z výrobních pásů sjíždět nové modely Land Roveru Freelander 2. První modely, které byly navrženy a zkonstruovány pod patronátem druhé největší automobilky v USA, Fordu.
V Liverpoolu si tedy mohou oddechnout. Továrna, která zaměstnává 2500 lidí, má na několik let zajištěnou práci. Ale střednědobá budoucnost Land Roverů v Británii zůstává otazníkem.
. A ty jsou tristní. Automobilka zaznamenala v tomto období ztrátu ve výši 5,8 miliardy dolarů. Což je skoro třicetkrát více než ve stejném období loňského roku. Hlavním důvodem je pokračující pokles prodeje Fordu na "domácím" hřišti, tedy v Americe. Ale významnou vinu na ztrátách mají i špatné výsledky PAG. Ta zaznamenala ztráty ve výši 1,1 miliardy dolarů, tedy šestkrát větší než ve třetím čtvrtletí loňského roku.
"Opravdu se nabízí otázka, zda má Ford dost peněz na to, aby se snažil zachránit Land Rover a Jaguár," potvrdil pro BBCNews profesor David Bailey z Birmingham Business School. Zároveň ale naznačil, že nové Land Rovery by si mohly začít dobře vést na evropském trhu, kde by mohly sebrat část trhu německému BMW.
Úspěch v Evropě tak zřejmě rozhodne, jak Ford s kdysi slavnými, ale nyní ztrátovými britskými značkami naloží.